ZAYIFLAMA DİYETİ

Zayıflama

       Zayıflama tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yaştan insanı ilgilendiren önemli bir konu haline gelmiştir. Zayıflamayla ilgili sürekli bilgi bombardımanına tutulduğumuz bu günler “zayıf olan güzeldir” kavramı başta kadınlar olmak üzere herkesi kaynağı belli olmayan, kısa sürede kilo vermenizi sağlayan çözüm yollarına sürüklemektedir. Denenen yanlış çözüm yolları kişileri kısa sürede kilo verme yarışına itmektedir. Bu yarış büyük bir çoğunluğumuzu hayatının her gününü diyet yaparak geçirmesine, bir kısmımızı da 3 gün sonra diyete giriyorum ya da bu pazartesi diyete başlıyorum gibi saplantılı hale getirmiştir.

Moda diyetleri

Moda diyetler genelde tek tip beslenmeye dayanır. Diyet esnasında belli besinlere ağırlık verildiğinden yasaklanan gıdalara karşı aşırı istek oluşur ve diyet sonrasında bu besinlere hücum edilince kilo alınır. Üstelik düşük karbonhidratlı diyetlerle yağ dışı dokuların, özellikle de kasların kaybı artar. Oysa bir diyette asıl olması gereken, yağ kaybetmek. Kısa zamanda zayıflatmayı vaat eden diyetler, insanları egzersizden de uzaklaştırdığı için zaman içinde kilo almayı destekler.

ŞOK DİYETLER

Kişiye özgü değillerdir, Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan ‘ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ’ diyetlerdir.Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmazlar.Tek besine dayalı diyetler monotondur, can sıkıcıdır ve tiksinme duygusu oluşturur.Gerçek kilo kaybı yerine çoğunlukla su ve kas kaybına neden olurlar. Organizmayı kemikler ve kaslar ayakta tuttuğu için kasların güçlü olması özellikle kalp ve diğer iç organlar açısından önemlidir. hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verir ancak belli bir zaman sonra duran kilo verme, insanı umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye iter.

Biz ne yapıyoruz?

Sağlıklı beslenme programına başlamadan önce mutlaka kan tahlilleriniz yapılmalı ve doktor kontrolünden geçmelisiniz. Kan tahlillerinizin sonucuna ve doktorunuzun  önerisine göre beslenme uzmanınız sağlık durumunuzu göz önüne alarak diyetinizi size adapte etmeli. Diyete başlamadan önce beslenme uzamanınız tarafından beslenme alışkanlıklarınız, sosyal hayatınız, seyahatleriniz, sevdiğiniz sevmediğiniz yiyecekler belirlenmelidir. Diyetiniz, kişisel özellikleriniz(yaş,cinsiyet,boy), beslenme alışkanlıklarınız, kan tahlilleriniz, vücut analiziniz(yağ,kas ve su oranı) ve bazal metabolizma hızınız baz alınarak size uygun olan beslenme programınız hazırlanmalıdır. 

Zayıflamak için uygulayacağınız beslenme programınız yaşam boyu uygulayabileceğiniz, beslenme alışkanlıklarınıza, damak zevkinize, sosyal yaşamınıza uygun ulaşılabilir hedefler sunmalı ve en önemlisi size özel olmalıdır.